Aktivity a úspěchy členských firem Moravského leteckého klastru

Moravský letecký klastr byl založen v roce 2010 a je sdružením leteckých podniků a vzdělávacích institucí propojených společným zájmem rozvíjet konkurenční letecký průmysl.

Klastr působí v regionu jihovýchodní Moravy a centrum jeho činnosti je soustředěno do Kunovic, kde působí jeho významní členové: společnosti 5M, Aircraft Industries a Evektor. Mezi další členy toho klastru patří např.:

 

  • Společnost Galvamet, která oslavila nedávno 20 let své existence. Za tu dobu se změnila z běžné galvanovny na moderního dodavatele kvalitního tepelného zpracování. Nyní implementovala a certifikovala náročný systém NADCAP a splňuje tak podmínky dodavatele pro letecký průmysl - https://twitter.com/CzechAerospace

 

  • Společnost Alucast, která uspořádala 5. září již 9. odbornou konferenci o přesném lití (s pomocí vytavitelného modelu). Kromě hliníkových slitin začíná odlévat i hořčíkové slitiny. Ve spolupráci s katedrou slévárenství VUT Brno (prof. M. Horáček) vyvíjí nové procesy vedoucí ke zkvalitnění výrobků, v uplynulém roce to byl proces tepelného zpracování hliníkových odlitků. Společnost Alucast se úspěšně rozrůstá, postavila další novou výrobní halu a zřídila komplexní robotizované pracoviště výroby forem

 

  • Jednatel společnosti Alucast, Ing. Jarmil Cileček, dlouhodobě spolupracuje se sochařem Otmarem Olivou. Otmar Oliva je jedním z nejvýznamnějších současných českých sochařů, mimo jiné tvoří plastiky pro Vatikán, tvořil pro papeže Jana Pavla II. Nyní vytvořil insignii (žezlo) pro FSV Univerzity Karlovy. Společnost Alucast všechny tyto plastiky odlévá. V předminulém týdnu uspořádala společnost Alucast výstavu mnoha těchto plastik.

Ilustrační obrázek, zdroj: http://www.aero-cluster.cz/?q=cs/node/166