Klastrová politika
Národní a regionální vlády v globálním měřítku uznávají potenciál klastrů jako hnací sílu regionálního rozvoje. Veřejný sektor může konkrétními aktivitami významně zlepšit rozvoj klastrů. Tím dosáhne posílení místní ekonomiky, vytváření nových míst a přilákání nových investorů. Proto se také v posledních letech rozrůstá počet klastrových iniciativ. Některé země zahrnují klastrovou politiku do národních rozvojových programů, jiné aplikují regionální rozvojové modely.
Evropská komise má řadu programů na podporu výzkumu a vývoje k posílení inovací. Mají-li být tyto procesy účinné, musí být propojeny
s podnikatelským prostředím. Proto Evropská komise spustila nové iniciativy, které napomohou národním a regionálním vládám efektivněji podporovat klastry a využívat přínosy vzniklé ze spolupráce soukromého, veřejného a výzkumného sektoru.
Z teritoriálního hlediska lze klastrovou politiku vnímat ve čtyřech rozměrech:
- Regionální klastrová politika
- Národní klastrová politika (viz níže)
- Evropská klastrová politika: Smart Guide to Cluster Policy, European Cluster Trend Repor 2015, Cluster Policy, European Cluster Policy Forum
- Iniciativy Evroské komise: Evropská klastrová observatoř, Evropská platforma pro klastrovou spolupráci
- Globální klastrová politika
Další informace o evropské klastrové politice naleznete v prezentaci Evy Marii Revill, Generální ředitelství vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky, Evropská komise. Dostupné zde
Národní klastrová politika
Klíčovým národním strategickým dokumentem, který byl schválen Vládou ČR a na který dále navazují aktivity do jednotlivých oblastí klastrových problematik, je Národní klastrová strategie 2005 – 2008.
Certifikované metodiky pro regionální a národní klastrovou politiku vznilky v rámci projektu Univerzity Tomáše Bati (FaMe) „Klastrová politika České republiky a jejích regionů pro globální konkurenceschopnost a udržitelný růst“ financovaného Technologickou agenturou České republiky (TAČR). Dostupné zde.
Certifikované metodiky ke stažení:
- Inovační potenciál klastrů v České republice (specializovaná mapa)
- Národní klastrová politika - certifikovaná metodika
- Regionální klastrová politika - certifikovaná metodika
Další informace o klastrech jsou k dispozici v publikaci Klastry a jejich vliv na výkonnost firem.PAVELKOVÁ, Drahomíra, a kolektiv. Klastry a jejich vliv na výkonnost firem. Praha: GRADA Publishing, a.s., 2009. ISBN 978-80-247-6378-8. Dostupné zde.